آموزش کار با کارپوشه مودیان و ثبت فاکتور

کارپوشه مودیان و ثبت فاکتور

کلیه مودیان مالیاتی موظف‌اند کلیه فاکتورها و صورتحساب‌های الکترونیکی خود را از طریق کارپوشه مودیان در درگاه ملی خدمات الکترونیک وارد کنند. کارپوشه سامانه مودیان، سایتی است که کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مشمول پرداخت مالیات، برای ثبت اطلاعات مالیاتی و ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی خود می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

ورود به کارپوشه مودیان و ثبت فاکتورها پیچیدگی چندانی ندارد؛ بااین‌حال برای آشنایی دقیق با روند کار، در ادامه به آموزش کارپوشه مودیان مالیاتی می‌پردازیم. خواندن این مطلب را به کلیه مشاوران مالی، حسابدارها و اشخاص مشمول پرداخت مالیات پیشنهاد می‌کنیم.

۱. ثبت نام در سامانه مودیان؛ اولین مرحله برای فعال سازی کارپوشه مودیان

۲. ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک برای ورود به کارپوشه مودیان

بعد از تکمیل ثبت نام در سامانه مودیان، با استفاده از نام کاربری و رمز عبور وارد پنل کاربری خود در این سامانه (my.tax.gov.ir) شوید. بعد از ورود به پنل کاربری، با صفحه خلاصه وضعیت مالیاتی خود در نظام مالیاتی روبه‌رو می‌شوید. از نوار سمت راست این صفحه روی گزینه ورود به کارپوشه کلیک کنید. در صفحه جدید، لیست پرونده‌های مالیاتی شما نمایش داده می‌شود. از قسمت «عملیات»، گزینه ورود به پرونده را انتخاب کنید.

 

بعد از ورود به صفحه جدید، برای فعال سازی کارپوشه مودیان، از منوی سمت راست صفحه روی گزینه عضویت و زیرمنوی شناسه های یکتا حافظه مالیاتی کلیک کنید. در صفحه جدید، روی گزینه دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی ضربه بزنید. شناسه یکتای مالیاتی یک کد ۶ رقمی منحصربه‌فرد است که به هر حافظه مالیاتی اختصاص داده خواهد شد. بعد از انجام محاسبات با استفاده از نرم افزار مالی حسابداری، هر صورتحساب الکترونیکی با یک شماره مالیاتی منحصربه‌فرد که بخشی از ارقام آن را شناسه یکتا تشکیل می‌دهد، صادر خواهد شد.

۳. انتخاب روش ارسال صورتحساب به سامانه مودیان

در ادامه دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی، باید روش ارسال صورتحساب را انتخاب کنید. به‌طورکلی، ۳ روش برای ارسال صورتحساب وجود دارد:

 

  1. ارسال مستقیم توسط مودی
  2. ارسال غیرمستقیم توسط شرکت معتمد/سامانه‌های دولتی-با کلید مودی
  3. ارسال غیرمستقیم توسط شرکت معتمد/سامانه‌های دولتی-با کلید شرکت معتمد/سامانه‌های دولتی

باتوجه‌به شرایط کسب‌وکار و ترجیح خود، روش موردنظر را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که شما با استفاده از نرم افزار سپیدار سیستم سامانه مودیان، به‌راحتی می‌توانید با استفاده از روش مستقیم یا از طریق شرکت‌های معتمد، نسبت به ارسال صورتحساب اقدام کنید.

۴. بارگذاری کلید عمومی امضا حافظه دیجیتال برای رمزگذاری اطلاعات

بعد از انتخاب روش ارسال صورتحساب، باید کلید عمومی امضا حافظه دیجیتال را وارد کنید. برای ارسال صورتحساب‌ها به سامانه مودیان، اطلاعات باید با استفاده از امضای دیجیتال رمزگذاری شوند. برای وارد کردن کلید عمومی امضا حافظه دیجیتال، روی دکمه انتخاب فایل کلیک و فایل امضا دیجیتال را بارگذاری کنید. بعد از تایید فایل امضا وارد مرحله بعدی شوید. در این مرحله باید آدرس مدنظر خود را انتخاب کنید. در مراحل بعدی اگر درگاه پرداخت و پایانه‌های فروشگاهی تعریف شده باشد، باید آن‌ها را انتخاب کنید.

 

جدای از مبحث کارپوشه مودیان، پیشنهاد می‌کنیم برای محاسبه دقیق و مدیریت حقوق و دستمزد کارمندان مجموعه خود، از نرم افزار حقوق و دستمزد سپیدار کمک بگیرید. این نرم افزار حرفه‌ای، به شما کمک می‌کند تا اطلاعات کارمندان را ثبت و فایل‌های بیمه و مالیات را به‌راحتی تهیه کنید.

 

۵. تایید نهایی و دریافت کد شناسه یکتا برای فعال سازی کارپوشه مودیان

بعد از بارگذاری فایل امضا دیجیتال، تایید آدرس و اطلاعات پایانه‌های فروشگاهی، وارد صفحه نهایی می‌شوید. در این صفحه اطلاعات شما از جمله فایل کلید عمومی امضا، نحوه ارسال صورتحساب و آدرس شعب مرتبط با شناسه یکتا را نشان می‌دهد. درصورت تایید اطلاعات، روی گزینه «اتمام» کلیک کنید. بعد از انتخاب این گزینه، کد شناسه یکتا حافظه مالیاتی به شما نمایش داده می‌شود. بعد از دریافت کد شناسه یکتا و ورود به سامانه مودیان مالیاتی، برای ارسال همه صورتحساب‌ها از طریق کارپوشه مودیان می‌توانید از این کد استفاده کنید.

روش ارسال انواع صورتحساب با استفاده از نرم افزارهای مالی

اگر برای ارسال صورتحساب‌ها از نرم‌افزارهای مالی استفاده می‌کنید، باید شناسه یکتا دریافتی را در بخش تنظیمات و قسمت مربوط به شناسه یکتا در نرم افزار قرار دهید. همچنین، برای دسترسی داشتن به ارسال صورتحساب‌ها به سامانه مودیان، باید فایل کلید خصوصی را نیز در قسمت مربوطه در نرم افزار وارد کنید. بعد از انجام تنظیمات، به‌راحتی می‌توانید صورتحساب‌ها و فاکتورها را از طریق نرم‌افزار به سامانه مودیان بفرستید.

 

نرم افزار سپیدار در این زمینه امکانات فراوانی را در اختیار مودیان قرار می‌دهد. برای بررسی امکانات نرم افزار مودیان سپیدار، به صفحه این محصول در سایت سر بزنید. علاوه‌بر این، سپیدار سیستم انواع نرم افزار حسابداری تولید، فروشگاهی، حقوق و دستمزد و سیستم انبارداری را با امکانات بی‌نظیر ارائه می‌دهد.

ارسال آسان انواع صورتحساب با استفاده از سیستم ارتباط با سامانه مودیان

فعال سازی کارپوشه مودیان و ارسال صورتحساب‌ها به سامانه مودیان، مراحل نسبتا پیچیده‌ای دارد؛ به همین دلیل در این مقاله به آموزش کارپوشه مودیان مالیاتی پرداختیم. کارپوشه مودیان درواقع درگاه ارتباط مودیان مالیاتی با سازمان امور مالیات کشور است. با استفاده از سیستم ارتباط با سامانه مودیان سپیدار سیستم، ارسال انواع صورتحساب اصلی، ابطالی، اصلاحی، برگشتی و ارزی به‌آسانی انجام می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید