X
تاریخ ایجاد:1398/08/19 11:45:00 ق.ظ
تعداد بازدید:464

آیین نامه اجرایی ماده (132) اصلاحی قانون مالیات مستقیم موضوع ماده (31) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور فصل چهارم: سرمایه گذاری

فصل چهارم: سرمایه گذاری

 ماده ۷. سرمایه گذاری اقتصادی انجام شده توسط اشخاص حقوقی غیر دولتی (واحدهای تولیدی، معدنی و خدماتی بیمارستان ها، هتل ها، مراکز اقامتی گردشگری و حمل و نقل) با مجوز سرمایه گذاری از مراجع قانونی ذی­ ربط برای واحدهایی که از تاریخ 1395/1/1  به بعد برای آن­ ها پروانه بهره­ برداری یا مجوز صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد شده یا می ­شود، علاوه بر برخورداری از نرخ صفر حسب مورد به شرح زیر مورد حمایت قرار می­گیرد:

 1. در مناطق کمتر توسعه یافته، معادل سرمایه گذاری اقتصادی انجام شده مالیات سال­ های بعد از دوره محاسبات مالیات با نرخ صفر تا زمانی ­که جمع درآمد مشمول مالیات واحد حداکثر به میزان دو برابر سرمایه ثبت و پرداخته شده برسد با نرخ صفر محاسبه می ­شود.

2. در سایرمناطق، معادل سرمایه گذاری اقتصادی انجام شده، پنجاه درصد مالیات سال ­های بعد از دوره محاسبه مالیات با نرخ صفر تا زمانی ­که جمع درآمد مشمول مالیات واحد حداکثر به میزان سرمایه ثبت و پرداخت شده برسد با نرخ صفر محاسبه می ­شود.

تبصره 1. سرمایه گذاری انجام شده بابت زمین در واحدهای تولیدی و معدنی مشمول مشوق موضوع این ماده نخواهد بود. لیکن در خصوص واحدهای حمل و نقل، بیمارستان، هتل ­ها و مراکز اقامتی گردشگری، سرمایه گذاری انجام شده بابت زمین صرفاً به میزان بهای متراژ تعیین شده در مجوزهای قانونی صادره از مراجع ذی­ صلاح مشمول مشوق موضوع این ماده می ­باشد.

تبصره2. واحدهای موضوع این ماده می ­بایست قبل از شروع سرمایه گذاری مجوز قانونی لازم را از مراجع ذی ­ربط اخذ نموده باشند.

تبصره 3. اشخاص حقوقی غیردولتی (واحدهای تولیدی، معدنی و خدماتی بیمارستان، هتل ­ها و مراکز اقامتی گردشگری و حمل و نقل) که تاریخ تاسیس و صدور پروانه بهره­­ برداری یا قرارداد استخراج و فروش یا مجوز فعالیت آن ­ها از سوی از مراجع ذی ­ربط قبل از سال 1395 باشد و همچنین اشخاص صدر این ماده، در صورت سرمایه­ گذاری مجدد و مشروط به افزایش سرمایه و پرداخت آن، امکان برخورداری از مشوق مالیاتی مطابق بندهای (1) و (2) این ماده را دارا می ­باشند. در صورت عدم افزایش سرمایه معادل سرمایه گذاری انجام شده متناسب با افزایش سرمایه به عمل آمده امکان برخورداری از این مشوق را دارند.

تبصره ۴. در صورت کاهش سرمایه ثبت و پرداخت شده اشخاص مذکور که از مشوق مالیاتی این ماده استفاده کرده اند، مالیات متعلق در سال کاهش، مطالبه و وصول می ­شود.

 تبصره ۵. در صورتی ­که سرمایه گذاری انجام شده موضوع این ماده با مشارکت سرمایه گذاران خارجی با مجوز سازمان سرمایه­ گذاری و کمک ­های اقتصادی و فنی ایران انجام شده باشد به ازای هر پنج درصد مشارکت سرمایه ­گذاری خارجی به میزان ده درصد به مشوق این ماده به نسبت سرمایه ثبت و پرداخت شده و حداکثر تا پنجاه درصد اضافه می ­شود.

تبصره ۶. سرمایه گذاری انجام شده بابت ایجاد واحدهای موضوع این ماده در صورت برخورداری از نرخ صفر مالیاتی موضوع صدر ماده (۱۳۲) اصلاحی قانون از حمایت موضوع این ماده برخوردار نخواهد شد.


فصل چهارم: سرمایه گذاری

 ماده ۷. سرمایه گذاری اقتصادی انجام شده توسط اشخاص حقوقی غیر دولتی (واحدهای تولیدی، معدنی و خدماتی بیمارستان ها، هتل ها، مراکز اقامتی گردشگری و حمل و نقل) با مجوز سرمایه گذاری از مراجع قانونی ذی­ ربط برای واحدهایی که از تاریخ 1395/1/1  به بعد برای آن­ ها پروانه بهره­ برداری یا مجوز صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد شده یا می ­شود، علاوه بر برخورداری از نرخ صفر حسب مورد به شرح زیر مورد حمایت قرار می­گیرد: حامی حسابدار حرفه ای , سامانه حسابداران ایران , سامانه استخدام حسابدار , بانک اطلاعاتی حسابداران , سایت آموزش حسابداری , اخبار حسابداری ایران 

اطلاعات تماس

09032672090 ، 09022672090 ، 09022682090

تمامی شماره ها دارای واتس آپ و تلگرام میباشند

جهـت کسب اطلاعـات حامی حسابدار حرفه ای از طریق بارکد زیر اقدام نمایید

شبکه های اجتماعی:

فیس بوک اینستاگرام info@negareshhi.com

دی ان ان